красота

Вести old

slava.bg : 7 мита за диетите

7 мита за диетите

Ипократис Пападимитракос e кинезитерапевт. Завежда кабинет по хранене и психосоматика в център за красота „Тринити“. Списъкът на пациентите му е безкраен и сред тях са Стефания Колева, Ирен Онтева и много други. Той коментира 8-те най-разпространени заблуди за диетите и споделя някои лесни трикове за фино тяло през пролетта.


1. Гладът или „универсалната диета“ Няма никаква мистерия около факта, че ако човек не яде, отслабва. Най-лесното нещо за всеки диетолог е да посъветва пациентите си да гладуват, но това е чиста измама. Хората гладуват с нагласата, че след 10, 20 или 30 дни мъчението ще свърши и те ще са свалили излишните килограми. След приключване на „универсалната диета” обаче, тези хора се връщат към вредните си навици и излишните килограми се възстановяват. Изходът от тази на пръв поглед безизходна ситуация е промяната на навиците.


2. Ядене веднъж на ден  При повечето хора хранителният режим е свързан с ядене веднъж на ден и при това – обилно. Ако сравним човешкото тяло с автомобил, това означава, че цял ден караме колата без гориво, а вечер я зареждаме. Автомобилът обаче не може да прави запаси, докато това е първата реакция на тялото, когато „намери” храна. Такъв стереотип на хранене е стресов момент за човешкото тяло. Принудено да се защитава, то започва да работи по- икономично, стремейки се да трупа запаси.


 3. Намери “тавана” си Не всички хора са изложени на стрес, но и  най-спокойните пълнеят. Причината е проста-яде се повече храна, отколкото се изразходва, и се нарича „баналното напълняване”. Ключът към него е количеството на храната. Съществуват много хора, които ядат непрекъснато, но не пълнеят. Всеки може да е като тях, стига да разбере къде е неговият личен таван.

4. Водата Всички сме чували колко е полезен и необходим за организма дневният прием на около 2 литра вода. Когато обаче става дума за хранене, няма как да не изтъкнем предимствата на тази течност. Аз препоръчвам да се приемат по 2 чаши вода непосредствено преди всяко ядене. Така коремът е пълен и усещане за ситост се постига със значително по-малко храна, отколкото обикновено.

5. Зеленчуци Абсолютно погрешно е схващането, че зеленчуците са безобидни. Дневната доза зеленчуци не трябва да надвишава повече от около 1500 калории на ден. Всичко над тази норма се превръща в мазнини, които се складират от организма.


6. Плодове Към плодовете също трябва да се подхожда внимателно. В тях се съдържа фруктова захар, чийто калориен състав не бива да се пренебрегва. Най-добрият вариант е плодове да се приемат до обяд, като последния прием за деня е не по-късно от следобед. С най-голямо внимание трябва да се подхожда към бананите и гроздето, тъй като те са най-богати на неподходящи за „организъм в покой“ вещества.


7. Месото Изследванията показват, че най-големият приятел на диетите е месото. Пилешкото и телешкото месо са с най-добри резултати при отслабването. За месото важи правилото „повече месо, повече физическо натоварване“. Ако не искате да спортувате, количеството на приеманото месо не трябва да надхвърля 150 грама на ядене.

Няма коментари към този материал !