При мин. 3000 лв. заплата, бензинът в Япония е колкото у нас, а доматите са по-евтини

13.08.2019 09:05 | Видян 1837 пъти

При мин. 3000 лв. заплата, бензинът в Япония е колкото у нас, а доматите са по-евтини

За Япония и японците се носят много легенди, но каква е реалността в Страната на изгряващото слънце. От 1 август правителството увеличи минималната ставка за работен час - това е тяхната форма на минимална работна заплата. Така никой не получава по-малко от 3000 лв. месечно при 40-часова седмица. Въпросът е, че повечето хора работят доста повече от европейските 8 часа на едн 5 дни в седмицата. В Токио пък минималната ставка е по-висока от мизата за страната. Средните заплати са много по-високи и реално рядко са под 5000 долара или 8750 лв. на месец.

На този фон е интересно да се отбележи, че цените на бензина и дизела например са същите като в България, въпреки че Япония внася по-скъп петрол от нас от по-далечни източници, което би следвало да означава и по-големи транспортни разходи към онези за наем и заплати, а това прави бг котировките на горивата са действително необясними. Друг любопитен детайл е, че в Страната на изгряващото слънце се карат 99% произведени в нея автомобили, като в Токио например сигурно 90% от всички са от десетките на вътрешния пазар модели на Тойота, много от които са невиждани в Европа. Поради липсващите често предварителни вноски и супер изгодните лизинги, също 90% от возилата са чисто нови или на не повече от 2 години. Олимпийската столица догодина е най-населена като автопарк с новия модел таксита от Тойота, които имитират лондонските, но и със старите, поне 30-годишни автомобили от вариацията Краун, чиито шофьори обилно декорират облегалките за тила с дантелени ковьорчета.

Някои стоки, за разлика от горивата, са по-скъпи, отколкото в България. Но основна лятна храна като доматите например е даже по-евтина, отколкото в прочутата някога с червеното си богатство България. Изобщо не говорим за сушито. В прекрасен специализиран ресторант в класическия именно за тази храна квартал Гиндза, където морските дарове и рибите идват пресни - пресни, уловени на деня от съседния най-голям морски пазар в целия свят, то излиза доста по-изгодно, отколкото в роден. Разликата в продуктите няма нужда да се коментира. Само да знаете как мирише бракуваната стока, която местните търговци не продадат до обед и щом обилно я напече слънцето при 35 градуса на сянка, я пращат за замразяване, никога няма да понечите да си вземете суши или екзотични риби и морски дарове у нас.

Киселото мляко Мейджи, което се произвежда по наш лиценз в Япония - и за разлика от повечето марки у нас - с оригиналната българска бактерия, излиза към 2 лева или малко отгоре кофичката. Също като родната, и тя е 400 грама. Доста по-високи на квадратен метър са цените на наемите. Но японските жилища са така направени, че квадратурите на 2-стаен апартамент например са 2-3 пъти по-малки от нашите, което се компенсира от оптимално разпределение на площта от великите и световноизвестни местни дизайнери и архитекти. Хитрини като типичните плъзгащи се врати например спестяват немалко пространство. А теракотата често е заменяна от дърво.

Борис Ангелов
Токио - София

автор: СЛАВА

Етикети: , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Брижит пак унижи Макрон пред света...

По време на официалното им посещение във Великобритания,...

Пенелопе Крус, Грейси Ейбрамс,...

Пенелопе Крус, Грейси Ейбрамс, Кирстен Дънст, Кийра...

Няма коментари към тази новина !