Как да не ни излъжат с кожените дрехи: какво да правим с времето в карантина

08.12.2020 10:26 | Видян 1238 пъти

Как да не ни излъжат с кожените дрехи: какво да правим с времето в карантина

След като производителите на норки като олигарха бай Иван Градуса се оказаха с предимство при К19-ваксинацията спрямо пенсионерите, нашите лайфхакове за кожените връхни дрехи вече няма да ви изглеждат като любимата готварска рецепта от кулинарна книга от кризисната 1990 г., когато в магазините нямаше почти нищо: "Вземате средно голям фазан...". Особено дамите ще разберат, че много неща, за които мечтаят - примерно чинчилите, са пълна глупост и не си струват парите. Трябва да го знаят и любимите им, ако ще им подаряват точно за коледно-новогодишните празници кожено палто.
Първият и най-важен лайфхак по темата е: ето една стока, която не се купува по интернет. Малкото оцелели магазини за кожени палта в София без друго в момента, насред сезона дават отстъпки от 50% и нагоре. Но ето какво задължително трябва да имате предвид...
Най-важното за едно хубаво палто е да бъде направено от големи парчета. Така ще бъде по-добре ушито и по-издържливо. Точно по този повод трябва да ви предупредим, че на етикета на всяко кожено палто още от 2016 г. насам задължително трябва да има кюар-код, който да даде пълна информация за кожата на палтото, чак до родословието на животното, от което е сътворено.
Защо е важно ли? За да не платите пъти повече, отколкото струва. А за тази цел трябва не само око да види, но и ръка да пипне.
Например, най-често търговците пробутват за модната чинчила кожа на зайчета. Пък да знаете - и чинчилата не се слави с дълготрайност на косъма, ако ще да е с етикета на най-великата модна марка в света. Който разбира, просто никога не си купува чинчила.
Измами има и при класиката: ПРОБУТВАТ ДОБРЕ ОБРАБОТЕНИ И ОЦВЕТЕНИ ОВЧИ КОЖИ ЗА НОРКИ. Майсторите толкова са се изпедепцали, че биха могли да объркат всеки, особено онези, които си мислят, че много разбират. Друг редовен номер е представянето на опосум за лисица и всякакви други подобни подмени на по-евтини за по-скъпи кожи, категорични са руските специалисти, цитирани от НТВ.
Странно е, но в тяхната страна, която има многовековни традиции в производството и носенето на кожени палта и на кожи с косъм по принцип - има ги във всички колекции тип Руска зима на световните дизайнери, които идват на мода със завидна периодичност, всъщност най-често внасят тези атрибути на лукса от съседна нам Гърция. Тя си има нещо като Столица на кожените палта - Кастория, където занаятчиите са сред световните лидери в бранша. И дават ценни лайфхакове как се разпознава качеството от ментето или хайде - не ментето, а пробутаното с доза измама.
Те веднага разбиват модния мит за скъпи кожи, които струват повече и са с особен оттенък, защото животните били хранени с шоколад или били опивани с коняк. "Кафявата норка си е кафява норка и толкова", категорична е една от собственичките на минифабрика за палта.
Тя съветва още да прокарваме ръка по кожата, когато искаме да купим палто. Прокарването на пръст с нокът, или на линийка за чертане, трябва да оставя права линия, сякаш сме срязали. Ако има сплъстявания - събрани косми, олисяване, пърхотоподобен прашец и всякакви неприятни неща, значи палтото не си струва парите - кожата не е добра. И с 50% намаление, и с повече не купувайте нещо, което след година - две ще трябва да хвърлите. Все пак коженето палто се купува за цял живот - италианските дами например задължително отбелязват по този начин пенсионирането си и миланските трамваи са пълни с визони. Освен Скалата, която довечера открива новия си сезон, но този път без публика.
Апропо, предишния път, когато има пречки за зрителите е през бунтовната 1968 г., когато млади хора окупират входа и не пускат вътре точно дамите с кожени палта. Такава една класова омраза, базирана единствено и само на връхната дреха.
Младата кожа се познава и по друг признак - когато обърнете ръкава, при шева с подплатата не бива да има жълтеникави нюанси.
Утре отговаряме на вечния въпрос: коя е по-добрата - естествената или изкуствената?!

автор: СЛАВА

Етикети: ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Рекордна година за България по брой...

България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....

35 години банани по магазините

35 години банани по магазините. 10 ноември 1989-2024.

Няма коментари към тази новина !