Байдън: Украйна да удря дълбоко в Русия с US ракети, Кремъл: Това означава...
19.11.2024 10:02 | Видян 374 пъти
Байдън: Украйна да удря дълбоко в Русия с US ракети, Кремъл: Това означава драматична ескалация на конфликта
Президентът на САЩ Джо Байдън е разрешил на Украйна да използва далекобойни ракети за удари дълбоко в територията на Русия, съобщи NYTimes, а след него и световните информационни агенции. "Първоначално ракетите с голям обсег ще бъдат използвани срещу руските и севернокорейски войски в Курска област в Западна Русия, което е на 190 км навътре в руска територия", пише близкият до Байдън всекидневник.
Ако се потвърдят съобщенията, че президентът на САЩ Джо Байдън е разрешил на Киев да нанася удари на далечни разстояния по Русия с американски оръжия, това означава драматична ескалация на конфликта, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Москва напомни, че отдавна президентът Путин е казал какво ще следва за държавите, които дадат подобно разрешение. А именно "симетрични удари", понеже - освен доставчици на техниката, те са и насочващи я, тъй като на Киев му липсва обективно подобна възможност.
Светът не е бил толкова близо до ръба на голяма война от 1962 г.
От Кремъл и руския парламент категорично беше заявено, че освен "осезаем отговор", разрешението няма да донесе промяна на картината на бойното поле, където РФ превзема всеки ден по 1-2 населени пункта на съседска територия. В момента е на крачка от завладяване на двата стратегически града Курахово, в което вече влезе, и Покровск/Красноармейск.
Според информацията на медиите, официално непотвърдена от Белия дом, разрешението Украйна да използва тактическите ракетни системи ATACMS е дадено в отговор на решението на Русия да включи в бойните действия войски от КНДР. Администрацията на Байдън се опасява, че може да последват още севернокорейски специални части в подкрепа.
Важен детайл е, че ако изобщо има корейци, което не е официално потвърдено, те се сражават САМО на руска територия - в Курска област, където Украйна от август контролира малък град и няколко села край граничната бразда и губи между 300 и 400 войници на ден, за да ги удържа.
Според агенция Ройтерс Украйна планира да нанесе първите си удари с ATACMS, чийто обсег е 300 км, в същата тази Курска област още в близките дни. Пред репортер на агенцията обаче от Белия дом са отказали да коментират.
Неочакваният ход на Байдън предшества с два месеца завръщането в Белия дом на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който даде недвусмислен знак, че възнамерява да сложи край на войната между Русия и Украйна, но без даде подробности как смята да го направи.
Синът на Тръмп обяви Байдън и "жадните за трилиони представители на американския военно-промишлен комплекс" за "имбецили", но баща му не се е изказал до момента.
Двамата президенти се срещаха само 3 дни преди излизането в Ню Йорк Таймс на новината за разрешението. В уж приятелския разговор обаче явно Байдън не е споделил с Тръмп каква мина поставя по пътя му, при декларираната от милиардера амбиция бързо да сложи край на конфликта.
Новината излезе и само ден след срещата на Байдън с китайския лидер Си, на която също подобна тема не е обсъждана.
На съвета на външните министри на ЕС отиващият си след дни досегашен шеф на европейската външна политика Жозеп Борел заяви, че отдавна настоявал на Украйна да се разреши не само отбранителна, но и нападателна активност. На съвещанието на първите дипломати ТОЙ Е ПОТВЪРДИЛ ОФИЦИАЛНО ЗА ОДОБРЕНОТО ОТ АДМИНИСТРАЦИЯТА НА САЩ РАЗРЕШАВАНЕ НА УДАРИ, НО Е ПОСОЧИЛ, ЧЕ ВСЯКА СТРАНА В ЕС ВЗЕМА СОБСТВЕНО РЕШЕНИЕ ДАЛИ ДА ПОДКРЕПИ АМЕРИКАНСКАТА ИНИЦИАТИВА.
На свой ред някои от държавите в Съюза като Германия са пас - напомняме, че там правителството се разпадна именно заради спор между канцлера Шолц и финансовия министър по повод помощта за Киев и предоставянето на по-далекобойни ракети. А други като Словакия чрез премиера си Фицо направо възразиха, че са против подобна ескалация.
Франция не потвърди, че смята да даде подобно разрешение, а най-престижната й медия Фигаро изтри от текста си твърдението за ОК от Макрон за дълбоки удари от Киев към руска територия.
Страната, за разлика от Германия, е съдоставчик на подобни ракети - съвместна разработка с Великобритания, и е директно изложена на опасност от руски отговор. Външният й министър се задоволи с потвърждение на подкрепата за Украйна с по-общи фрази, но официална позиция за разрешаване на удари засега липсва.
Самият киевски лидер Зеленский също не се изказа категорично по темата, като дори направи нещо като забележка на Вашингтон в смисъл, че такива изявления не се правят по този начин и предварително.
Междувременно авторитетни медии, начело с британския Таймс, чийто собственик е близък до Тръмп, пускат през последните дни коментари, които се съмняват в политическото бъдеще на бившия тв комик.
Забелязва се, че в навечерието на очакваните напролет догодина президентски избори в страната нарастваща критичност и активност на милиардера Порошенко, който беше държавен глава преди Зеленский, към наследника. Може би той планира завръщане по подобие на Тръмп.
Самото поставяне на темата за избори, каквито по законите на неговата държава трябваше да са проведени още миналата пролет, и то от съюзниците от НАТО и ЕС е важен знак към него. Защо?
Напомняме, че мандатът на украинския лидер изтече преди месеци, а според Конституцията на страната при това положение правомощията му би следвало да се поемат от председателя на парламента.
Също така се налага да бъдат отменени законовите текстове, които в момента забраняват на киевските лидери каквито и да било преговори с Русия.
Тя пък отказва да води всякакви разговори със Зеленский именно на основание юридическия проблем с изтеклия мандат. Официозите на Кремъл наричат лидера "просрочен" и престанаха да го титуловат като президент.
Москва не приема и появилите се идеи от САЩ и Турция за установяване на граница според моментното положение на фронта.
Тя ще настоява като минимум за разполагане в пълните територии на четирите украински региона, в които е влязла и ги включи в Конституцията си като свои - Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област.
Програмата максимум е присъединяването на всички рускоезични региони на изток от Днепър, т.е. също така Харковска, Одеска, Днепропетровска, Николаевска, Сумска област.
В момента нейните войски вече са и в Харковския регион - втория по население в Украйна, а Днепропетровск е открит пред армията на РФ след Покровск/Красноармейск, ако успее да го превземе, сочат анализите на военните експерти в международните авторитетни медии.
На фона на всичко това засега преговорите за мир или поне за примирие, което е по-вероятен изход от войната, са по-скоро пиар мираж, коментират и от двете страни на фронта.
Пламен Валентинов
свързани новини
Украинците при нас карат най-хубавите коли и почиват в 5-звездни хотели: Вицепремиерът на Полша
Отстъпете или се пригответе за война: Путин с ултиматум към НАТО
Русия заплаши САЩ с война, ако разрешат на Украйна да атакува с ракети цели на руска територия
НАЙ-НОВИ
МОК отличи като шокираща първата...
Официалният сайт на Международният олимпийски комитет...
Защо му е Гренландия на Тръмп:...
"Защо яхтите на Бил Гейтс и Пол Алън са в Рейкявик?...
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !