Енорийски свещеник от Софийска духовна околия с писмо до Малкович

05.11.2024 12:00 | Видян 1191 пъти

Енорийски свещеник от Софийска духовна околия с писмо до Малкович

Писмо до г-н Джон Малкович:

Всеки автор в България и по света, има право свободно да разгръща творческия си замах, а режисьорът – да го превъплъщава според собствените си възможности. Талантът и на двамата винаги е оценяван от публиката.

Ние знаем какво е изкуство, защото в нашата изстрадала родина много отдавна, още през 19 в., театралните представления на Бачо Кировия театър често прерастват във въстания; при поредния такъв случай бива избита цялата му театрална трупа. През далечната 1856 г., в Лом, се наложи Османската власт да забрани на Кръстьо Пишурка представленията му.

Г-н Малкович, Вие знаете ли за това?

Двайсет години по-рано, отново под робство, в гр. Шумен Добри Войников също представяше своите театрални постановки. Моля, спомнете си събитията от средата на 19 в. във Вашата държава, Америка.

Г-н Малкович, нашите театрални дейци разказаха ли Ви, че през 1878 г. в България беше основана Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, а организираното ни училищно дело вече имаше около 100-годишна история из нашите църкви и манастири, отново под робство.

Но обърнете внимание и на нещо друго: първите писмени паметници на български език са от периода 9-10 в. От тогава са и оригиналните химнични поетични творби на Константин Преславски. Забележете – от 9-ти век!

По-късно, през 14 в. Търновчанина Григорий Цамблак, еднакво известен и на Изток, и на Запад, ще напише: „Защото кой народ, сроден с българския по реч, не прие неговите писания, неговите учения, труда и потта на този, който вместо с нозе да разнася Евангелската проповед, си служеше с ръка, и вместо с апостолски мрежи – с перо, и така извличаше от дълбочината на невежеството спасяемите […] и на тях (славяните) стана учител по благочестие“.

Г-н Малкович, знаете ли, че днес музеите по света, както и секретната секция на Ватикана, изобилстват от българска средновековна книжнина? Често тези експонати са сред най-скъпите писмени паметници на световното културно наследство.

Знаете ли, че в разгара на Европейския колониализъм и наличието на множество робовладелчески строеве по света, в нашето скъпо отечество – България – на повече от 1000 години, в деня, в който Българското царство възкръсна за трети път, то записа в конституцията си от 1879 г. чл. 61, където се казва: „Никой въ Българското Княжество не може ни да купува, нито да продава человечески същества. Всекой робъ отъ какъвто полъ, вера и народность да бъде, свободенъ става, щомъ стъпи на Българска територия“.

Г-н Малкович, с цялото ни уважение към Вас и Вашия народ, моля спомнете си кой и защо беше убит в Америка на четвърти април, 1968 г.?

Г-н Малкович, Вие днес поставяте на сцената на нашия народен театър пиеса на Б. Шоу, за която твърдите, че е комедия!? Но тя е написана върху една трагедия: трагедия за два многовековни европейски народа: Сръбският и Българският. Публиката още сега оценява творбата според нейния български превод, университетско издание; оценява я като слаба творба. Не заради обидния сарказъм към българския народ и христолюбивото му войнство; не заради сравнението на българската нация с ирландско куче… Не заради гнусните ирландски поговорки за водата във ваната, неприложими за българския манталитет дори като шега…, не. Всичко това ще преживеем, макар – с равнодушие и тъга. Оценяваме я ниско заради историческите лъжи, които тиражира пред театралната публика и които наистина докосват чувството ни за памет и за справедливост. Чували ли ли Сте за големия български писател Емилиян Станев? Той казва, че „безпаметната твар“ в миг ще се прости със своята съвест! Затова ние смятаме, че лъжата е недопустима за което и да било литературно произведение.

Именно по времето на Сръбско-българската война за първи път на Балканите, се прилага Женевската конвенция, като българското правителство съдейства за размяната на военнопленници, организира превързочни пунктове за ранените и улеснява свободното преминаване на хуманитарна помощ. Сякаш във Вашата пиеса се говори за някакъв друг народ, не мислите ли? Но защо? Впрочем по това време в България съществува и работи БЧК, а страната ни е 19-та в света – член на Световния комитет на червения кръст.

Г-н Малкович, повече от двайсет години преди появата на „Оръжията и човекът“ у нас е основано Българското книжовно дружество, по-късно преименувано на Българска академия на науките. Един от основателите и неин почетен председател е видният български писател, общественик, драматург и духовник Васил Друмев (Търновски митрополит Климент). Той през 1870 г. пише известната си драма „Иванко, убиецът на Асеня“, която е поставена през 1875 г. в Цариградския театър Османие. За разлика от Шоувата карикатура, българската драма по оригинален сюжет е одобрена от шарената градска публика.

Г-н Малкович, творбата, която поставяте днес на сцената на нашия национален театър няма нищо общо с нас и с нашата култура. Ние, заедно с повечето балкански народи, сме православни християни с хилядолетна история и утвърдени традиции – наследници на българо-византийската цивилизация. Натискът и провокациите от страна на западните общества, през последните години, ни карат все по-често да обръщаме взор към цивилизационния въпрос за свободния си избор – да живеем според изконните си нравствено-етични правила, които вие насилствено се опитвате да промените най-вече чрез налагането на различна псевдокултура. Това е опит за съвременно заробване и висша форма на дискриминация! Моля Ви, не го правете!

Г-н Малкович, в духа на гореизложеното, вярвайки, че са Ви подвели в избора, и уважавайки Вашия професионализъм, Вашата култура и интелекта Ви, молим най-учтиво: ако наистина уважавате нашия народ, постиженията му и хилядолетната му култура, поставете на високата сцена на нашия национален театър драмата „Иванко“ – достатъчно сериозно произведение. Сигурни сме, че под Вашата режисура ще се получи великолепна постановка, от една страна, а от друга – вярваме, че достойно ще заслужите хонорара си. С най-дълбоко уважение ще Ви предоставим оригинално нейно издание.

Г-н Малкович, ако Вие не се вслушате в добрия тон на настоящото писмо, то тогава ще бъдем принудени да проверим дали ирландския Ви бултериер наистина е толкова голям куражлия.

С последното се обръщаме към чувството Ви за хумор, което се надяваме да е съпоставимо по ръст на актьорското Ви майсторство.

1 ноември 2024 г., Ден на българските будители

(Б.р. Народният театър „Иван Вазов“ ще представи пиесата на Бърнард Шоу „Оръжията и човекът“ на 7 ноември. Да, точно на 7 ноември, т.е. на датата, когато българската войска разгромява сръбската при Гургулят и Сливница през 1885 г. Режисьор е Джон Малкович.)

Лъчезар Лазаров, енорийски свещеник от Софийска духовна околия

автор: СЛАВА

Етикети: , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Шоубизнесът се тресе от пореден...

Бившата носителка на титлата „Мисис България“ Мари...

Новият сезон на емблематичния сериал...

Новият сезон на емблематичния сериал ще бъде...

Няма коментари към тази новина !