Само 4% не се хващат на фейковете, как да не бъдем идиоти: какво да правим с времето в карантина
30.11.2020 13:42 | Видян 1506 пъти
Положението е още по-страшно при пандемия, каквато преживяваме цялата тази дълга година. По този повод посветихме днешния си лайфхак на фейковете. Чудесно е да отделим някоя минута - сега е точен момент, в карантина или не, за да придобием навиците на добрия журналист, които са елементарни и се развиват, така че да не се чувстваме после идиоти, хванали се на тъпотии. И да вземем най-накрая да спрем да избираме неподходящи крадци, когато имаме възможност. Шансът ни се открива след 100 дни.
Американските проучвания, направени покрай кампанията за президентските избори в САЩ, сочат, че едва 4% от хората разпознават фалшивите новини. Цели 96% се хващат.
Основното правило, което предпазва от такава кретения е "ъпгрейднатия" основен принцип на журналистиката - да се проверява повече от 1 независим източник на информация. Аматьорите обикновено го разбират като 2. Обаче истината е, че за да бъдем спокоен, човек трябва да провери поне 5 източника.
Защо? Защото често не знаем, както по света, така и у нас, кой сайт и вестник на кого принадлежи. Още след миналата глобална криза и този бизнес като повечето се консолидира, само че без новите по-едри собственици да разкриват, че стоят зад дадени медии. Така по-лесно се "пере" информация - уж човек гледа няколко различни медии, а се оказва, че източникът е един.
свързани новини
Кое ни пести вода в пандемията, която ни кара да я леем като щури: какво да правим с времето в каран
НАЙ-НОВИ
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !