2 пъти повече са платените от реалните хоспитализации с К19 призна НЗОК: откраднат поне милион

31.08.2020 10:27 | Видян 1527 пъти

2 пъти повече са платените от реалните хоспитализации с К19 призна НЗОК: откраднат поне милион

В отговор на политиката за прозрачност, която е един от приоритетите на управителя на НЗОК, проф. Салчев, НЗОК публикува редовно отчети за всички дейности, които заплаща, в това число и за Ковид. Някои от отчетите, обаче са леко смущаващи и макар че касаят една и съща дейност се разминават значително.

Такъв е случаят и с отчетените хоспитализации и клинични пътеки за Ковид-19, пише сайтът Право и Здраве на Центъра за защита на правата в здравеопазването с основател бившия заместник-министър за здравеопазването и ексдепутат от сините д-р Стойчо Кацаров.

Първата публикувана справка на касата съдържа информация за март, април и май (до 24-ти) и се отнася за брой случаи по клинични пътеки, по които са заявените за заплащане суми от лечебните заведения за изписаните пациенти, хоспитализирани с COVID19.

Според справката, броят случаи по КП свързани 1087 за периода март- 24 май.
Според втора справка - общият брой отчетени към НЗОК случаи на задължително осигурени лица с Covid 19 за периода от 01.03.2020 г. до 31.07.2020 г. е 3312. Ако извадим от общият брой 3312, тези отчетени до края на май -1087 КП, би трябвало да получим броят за юни и юли - 2225 КП общо.

НЗОК обаче е публикувала още една справка за броя хоспитализации по КП за юни и юли, в това число и за пациенти с Ковид. според която през месец юни броят на хоспитализираните с Ковид 838, а през юли - 205 или общо за юни и юли 1043.

Така от сравнението между двете справки, излиза, че броят на случаите по кп е приблизително два пъти по-голям от броя на хоспитализациите. Или за 1 хоспитализация са отчетени около 2 КП при пациенти Ковид според справките на НЗОК.

Друг вариант за разчитане на иформацията е, че ако приемем, че броят на хоспитализираните през юни и юли е 1043, както са написали НЗОК на 5.8.2020г., то тогава или справката за първите три месеца не е точна или през липсващите в отчета 6 дни (от 24 до 30 май) са хоспитализирани по КП над 1000 пациента, което е дори теоретично невъзможно.

Възможно е да има разлика и между изписаните и хоспитализираните пациенти в справките.
Единният информационен портал не предоставя информация за общият брой на пациентите преминали през болница с натрупване. В това отношение информацията е динамична и виждаме само моментна картина на хоспитализираните и тъй като не знам и колко от „излекуваните“ са били асимптоматични и не са били в болница, то тази информация е на практика непроследима.

Единствения източник е НЗОК, от която обаче, в следствие на политиката на прозрачност все по-ясно прозира, кадрова некомпетентност. Дори и да има обяснение за разминаването с близо една трета от всички хоспитализирани следва то е да е подробно упоменато предвид, че информацията се предоставя за гражданите и е единствената достъпна по този показател.

От нея също така съдим и за това каква е тежестта върху здравната система от началото на пандемията и в кои области е концентрирана както и за процента хоспитализирани от всички заразени.

Снимка: БГНЕС

автор: СЛАВА

Етикети: , , , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Желанието на Тръмп за Гренландия е...

Доналд Тръмп сериозно планира да придобие Гренландия,...

БНТ почита паметта на Владимир Даверов

Българската национална телевизия променя програмата си в...

Няма коментари към тази новина !