Метрополитън опера губи над $100 000 000 заради отменени спектакли

08.06.2020 12:30 | Видян 984 пъти

Метрополитън опера губи над $100 000 000 заради отменени спектакли

Метрополитън опера в Ню Йорк се отказва от есенния сезон заради извънредната обстановка, свързана с пандемията от коронавирус. Една от най-престижните оперни сцени на света е в най-тежката си финансова криза за 137 години славна история.

Метрополитън спусна завесите на 11 март и се надява отново да приема публика в навечерието на Нова година след най-дългата пауза за повече от век и загуби над 100 000 000 долара заради нереализирани приходи. „Очевидно е, че социалната дистанция и голямата опера не вървят ръка за ръка“, коментира пред New York Times генералният мениджър на Мет – Питър Гелб. „Проблемът е не само за публиката, а за здравето на състава. Не можем да напъхаме оркестъра в оркестрината и на сцената певци и хористи да са на близко разстояние. Освен това няма да е рентабилно да се поставя спектакъл за 400 зрители вместо обичайните почти 4000“, обяснява той.

Отмяната на сезона „ипотекира“ бъдещето на Метрополитън. „Финансовите ни позиции бяха крехки и преди пандемията. А сега икономическите рискове съществено се увеличиха“, казва Гелб в обръщение към ценители и меценати. „Едва ли някой ще иска да види как Мет фалира“, добавя той. Сега капиталът на операта възлиза на 270 милиона долара спрямо 300 милиона от периода преди пандемията. С благотворителна дейност за 2 месеца са били събрани 60 милиона долара, но дори в най-добрия случай след отварянето това ще бъде различен Метрополитън, без типичните за репертоара мегапродукции, твърдят оттам.

Преди тази година операта беше спирала за седмици постановките само два пъти в историята си – през 60-те и през 80-те години на миналия век заради синдикални проблеми. Сега кризата се отразява най-вече върху армията от технически специалисти – инженери, електротехници, дърводелци, както и върху оркестъра, балета и хористите, които са в неплатен отпуск от март. Те се надяваха да се върнат на работа през юли, когато изтича изплащането на специалното обезщетение от 600 долара седмично, отпуснато от Конгреса на САЩ в разгара на пандемията, но останаха разочаровани. В трупата вече има и две жертви на COVID-19: цигуларят Винсънт Лионти и Джоел Ревзен, помощник-диригент, които починаха от коронавирус.

Източник: Монитор

автор: СЛАВА

Етикети:
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Рекордна година за България по брой...

България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....

35 години банани по магазините

35 години банани по магазините. 10 ноември 1989-2024.

Няма коментари към тази новина !