Международният майсторски клас на Райна Кабаиванска с юбилейно 20-то издание

20.05.2020 14:57 | Видян 1614 пъти

Международният майсторски клас на Райна Кабаиванска с юбилейно 20-то издание

Международният майсторски клас на Райна Кабаиванска в Нов български университет с юбилейно 20-то издание през септември, онлайн концерти и „Мадам Бътерфлай“ в Античния театър в Пловдив.

Международният майсторски клас на Райна Кабаиванска в Нов български университет ще се проведе от 8-ми до 26-ти септември за двадесета поредна година. Регистрацията на кандидатите е до 5-ти септември, конкурсното прослушване на 7-ми.

Майсторският клас на Райна Кабаиванска в НБУ е първият майсторски клас в България и е създаден през 2001 г. от д-р Георги Текев, Изпълнителен директор и член на Настоятелството на НБУ и се осъществява в партньорство на НБУ със Столичната община, Софийската опера и балет и Софийската филхармония. Класът предоставя възможност на млади оперни певци да се срещнат с изкуството и опита на Райна Кабаиванска и да усъвършенстват с нея своята вокална техника и интерпретаторски възможности. На конкурсен принцип за участие в класа Райна Кабаиванска избира до 13 млади оперни певци. Досега в Майсторския клас са се обучавали повече от 200 изпълнители от Европа, САЩ, Южна Америка, Австралия, Азия и Африка. Обучението се свързва и с практическа изява на сцена. Майсторският клас завършва с Галаконцерт на лауреатите и със спектакли в Софийската национална опера.

Юбилейната 2020-та година ще бъде отбелязана със серия от онлайн концерти и оперни спектакли от двадесет годишната история на Майсторския клас по фейсбук канала Raina Kabaivanska School. Широката публика ще види и чуе някои от звездите на съвременната световна оперна сцена – Андреа Каре, Вероника Симеони, Витория Йео, Мария Агреста, Прити Йенде, София Соловий и др. – като участници в майсторските класове на Райна Кабаиванска в НБУ. Началото е на 24.05. с Галаконцерта от зала 1 на НДК „Райна Кабаиванска представя звездите на операта“, посветен на 80-тия юбилей на оперната дива през 2014 г. Излъчванията ще продължат до края на месец юли. В програмата са включени Галаконцерти на лауреатите на майсторските класове в зала „България“, Софийската опера и операта в Бургас, концертите „Серата белканто“ в Посолството на Италия в България, оперни спектакли в Софийската опера и балет и др.

Акцент в отбелязването на 20 годишния юбилей на Майсторския клас на Райна Кабаиванска в НБУ е гостуването на  звездата на оперните театри в Рим, Парма, Венеция, Генуа и Флоренция, любимото сопрано на Рикардо Мути, Витория Йео за „Бътерфлай“ в Античния театър в Пловдив на 4.09. В постановката на режисьора Нина Найденова участват още младите Ариана Манганело, Джузепе Инфантино и Даниел Ким. Диригент е маестро Найден Тодоров. Райна Кабаиванска ще бъде специален гост на спектакъла на своите ученици.

Юбилейното 20-то издание на Международния майсторски клас на Райна Кабаиванска в НБУ е част от календара на културните събития на Столична община.  Галаконцертът на лауреатите е на 27. 09. в Софийската опера и балет. Тогава Райна Кабаиванска ще присъди стипендии от своя Дарителски фонд в НБУ на най-изявените участници, за да продължат своето образование в Италия и за да подпомогне началото на тяхната международна кариера. Партньор на фонда в годините са Фантастико, Столична община, Фондация „Америка за България“, Посолството на Италия в България и др. Галаконцертът ще бъде повторен на 30. 09. в операта на град Бургас.

В Юбилейната за Международния майсторски клас в НБУ 2020 година и предстоящия оперен сезон 20/21 артисти от Школата Кабаиванска и стипендианти на Фонд Райна Кабаиванска в НБУ са ангажирани в над 60 оперни театри по цялото земно кълбо, включително най-престижните сцени на Метрополитън опера в Ню Йорк, Ла Скала в Милано, Виенската опера, Националната опера на Париж, Театро Реал в Мадрид, Римската опера, Байриш Щатсопер, Операта в Цюрих  и др.  Те са част от елита на съвременния световен оперен театър и посланици на творческото и житейско кредо на своята велика учителка и легендарна дива Райна Кабаиванска: “Красотата е морал. Изкуството ни въздига и ни помага да надживяваме грозотата на материалното. Изкуството трябва да разказва нашите надежди, нашият начин да гледаме на света. То трябва да бъде щедро и всеотдайно. Артистът трябва да има самотната смелост на красотата, смелостта да се бори за идеали. То ни учи на нетърпимост, разкрива ни живота и в същото време ни прави негови съдници. Изкуството е критичната съвест на света.“  

 

автор: СЛАВА

Етикети:
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Тройна цена на поръчка пускат...

Вижте какви ги вършат заместниците на Благомир Коцев,...

Мария се омъжи за новия си любим...

Попфолк дивата Мария отново облече булчинска рокля –...

Няма коментари към тази новина !