красота

Вести old

slava.bg : Как да се справим със сухата кожа

Как да се справим със сухата кожа

Усещате кожата си по-суха от обикновено? Причината най-вероятно е в настъпващата зима. Ниските температури, неприятният вятър и изсушаващото отопление в стаите унищожават влагата. Резултатът - суха, люспеста, сърбяща и състарена кожа. Това може да е и целогодишен проблем, но обикновено зимата го влошава. Освен, че кожата буквално сърби, по нея започват да се образуват бръчки и дълбоки линии. Сухата кожа се отразява и на цялостното здраве, защото нормално тя играе ролята на защитна бариера, която държи влагата вътре, а дразнителите – вън от тялото. Изсъхналата кожа отваря порите за инфекции. Чесането и напукването позволяват на бактериите да навлязат и да инфектират кожата.

За щастие да се преобърнат ефектите от сухата кожа не е толкова трудно. Често всичко, което трябва да се направи, е да променим някои навици, които отнемат влагата от кожата.

Когато времето навън е студено и неприятно, няма нищо по-хубаво от цял час в пълната с пяна вана. Но е добре да устоите на изкушението. Продължителният престой в топла вода лишава кожата от естествената й влажност. Това, което хидратира, не е водата, а мазнините. Колкото по-дълго стоите във ваната, толкова повече от естественото омазняване изчезва. Това е и причината, поради която пръстите се набръчкват след като сте прекарали твърде много време в гореща вода. Избягвайте да се киснете дълго, особено когато става дума за вана с много мехурчета. Горещата вода и сапунът в мехурчетата са гарантирана рецепта за суха кожа. Вместо това си взимайте кратък душ с топла (но не гореща!) вода. Или, ако наистина не искате да се откажете от ваната, нека поне в нея водата не е гореща и добавете масло за вана.

Почистващите лосиони, които съдържат сапун и други силни почистващи препарати, като например натриев лаурил сулфат, лишават кожата от естественото й омазняване. Сапунът всъщност е най-често разпространената причина за изсушаване на кожата. Някои от другите най-чести виновници са антибактериалните сапуни и лосиони. Те съдържат не само почистващи химикали, но най-често и триклозан, който е добър дезинфектант, но нерядко предизвиква сърбеж и белене на кожата.

Избирайте сапун по възможност с най-традиционен състав вместо течен или лосион за тяло, защото съставките, които се използват за втечняването, предизвикват изсушаването на кожата. При проблем избягвайте и антибактериалните продукти.

Прекаленото ексфолииране също е възможна причина за този неприятен проблем. Кожата сърби, бели се и изглежда все по-побеляла. Погрешно е ако си мислите, че като изтъркате тези малки напукани люспички, това ще помогне. Изненадващо за някои, но силното изтъркване е една от най-големите грешки, които може да се допуснат. Мъртвата кожа на повърхността помага да се възстанови влажността на здравата кожа отдолу. Ако постоянно премахвате този предпазващ слой, кожата не се хидратира. Избягвайте да използвате продукти, които ексфолиират кожата. Всички те само поддържат избелването и влошават нещата. Може да ексфолиирате тялото си не повече от веднъж седмично под душа и то с много нежен продукт. По този начин влагата се усвоява по-ефективно, защото мъртвите клетки, които могат да блокират проникването й, са обелени.

Безсмислено е да слагате голямо количество овлажняващи продукти, за да хидратирате кожата си, ако не сте ги подбрали правилно.

Има три типа овлажняващи продукти – лосиони, кремове и мехлеми – и повечето хора нямат идея какво да използват. Овлажняващите продукти понякога съдържат и съставки против стареене на кожата – най-често ретинол и други форми на витамин А. Лосионите са подходящи най-вече за хора, които нямат суха кожа. Кремовете са по-плътни като консистенция, а мехлемите – още повече. Затова и последните са най-подходящи за хората с винаги суха и напукана кожа, която най-често се образува по ръцете, лактите, колената, устните и стъпалата. Кремовете пък са добър избор за овлажняване на лицето и тялото. Ако сложните думи по опаковката са объркващи, потърсете продукт със серамиди, млечна киселина (lactic acid), масло от шеа и/или глицерин – всички те са овлажняващи. Подходяща е и хиалуроновата киселина, защото помага на кожата да задържа влагата и забавя изпаряването й. Ако ползвате продукти против бръчки, няма нужда да ги спирате. Намажете кожата си с чист овлажнител, оставете влагата да попие и след това нанесете отгоре крема против бръчки.


Няма коментари към този материал !