красота
Вести old
Митове за красотата
Затрупани сте от съвети за здрава и красива коса, кожа, нокти... Но на какво да вярвате?
Всяка жена иска да бъде максимално красива и полага всякакви грижи за косата, кожата и ноктите си. Понякога толкова се увличате, че забравяте колко може да навредите на здравето си и околната среда, като използвате десетки козметични продукти, пълни с химия.
От друга страна, сте затрупани със съвети, свързани с красотата и грижите за нея. Някои от тях се предават от поколение на поколение, стотици години. Може би това е причината да ги приемате за верни, без дори да се замисляте дали е така. За някои от тях липсва всякаква логика. Не всичко, което четете е истина. Но на какво да вярвате решавате сами. Ето няколко митове, свързани с козметиката и красотата:
Мит: Краставиците намаляват подпухналостта на очите.
Те не правят това, а просто охлаждат. Краставиците остават хладни доста време след като са били извадени от хладилника. Точно тази студенина помага за намаляването на подутостта, а не самата краставица, защото студеното кара кръвоносните съдове около очите да се свият. С други думи всеки друг студен предмет би трябвало да има подобно въздействие.
Мит: Порите на лицето ви се отварят и затварят.
Пората не е прозорец, нито врата, и не може да се отваря или затваря. Размерът на порите ви е генетично обусловен. Просто се пълнят с умрели клетки и мръсотия и ви изглеждат по-големи, отколкото, когато сте почистили лицето си.
Мит: Сапунът е вреден за кожата.
Когато в сапуните са се използвали животински мазнини, това е било вярно. Сега обаче не е така. Новите сапуни не би трябвало да имат такива мазнини и някои от тях дори са полезни и овлажняват кожата ви.
Мит: Ако мажете лицето си с вазелин всяка вечер, ще предотвратите появата на бръчки.
Това може да повлияе на външния вид на кожата ви, но на дали може да спре процеса на стареене и появата на бръчки.
Мит: Ако подстрижете миглите си, ще ги накарате да растат по-бързо.
Ако направите грешката да подстрижете миглите си, може да сте почти сигурни, че те няма да пораснат отново.
Мит: Не откъсвайте белите си косми, защото така на тяхно място ще израснат много повече бели коси.
Задайте си въпроса дали това практически е възможно? Определено – не. Ако беше така, можехте да имате далеч по-гъсти коси, макар и побелели.
Мит: Ако бръснете краката си, ще започнат да ви растат много повече и по-дебели косми.
Трудно можете да имате повече косми, отколкото е генетично обусловено, независимо бръснете ли ги или не. Ако го правите, със сигурност те стават по-твърди и затова изглеждат по-дебели, но не са. Освен това бръсненето не увеличава скоростта им на израстване. Космите израстват с определена скорост. Всеки метод за обезкосмяване действа различно, което води и до заблудата за бързото или бавно израстване.
Например кола маската – тя отстранява косъмчетата от корена, затова те се появяват над повърхността на кожата след повече време. При бръсненето, отрязваме всеки косъм над повърхността, така че ако има косми, които са вече израснали под повърхността, на тях им остава единствено да преминат през нея. А това може да стане и само за няколко часа.
Мит: Пиенето на много вода ще накара кожата ни да изглежда по-добре.
Пиенето на достатъчно количество вода е необходимо за тялото ви, но не е вярно, че колкото повече вода поемате, толкова по-добре ще изглежда кожата ви.
Мит: Сухата кожа причинява бръчки.
Не е вярно. Бръчките са просто следа от нашето остаряване и от прекомерното излагане на кожата на слънце, без защита. Дори и жените с много мазна кожа имат бръчки и то не по-малко от тези със суха.
Мит: Колкото повече, толкова по-добре.
Колкото по-често миете и почиствате лицето си, толкова по-добре е за кожата ви и ще намали акнето.
Всъщност, прекалено честото почистване просто ще увеличи омазняването на кожата и ще влоши състоянието й.
Мит: Слънцето лекува кожни дефекти.
То може временно да изсуши пъпките и така да си мислите, че сте ги излекували. В същото време обаче то пречи на здравите клетки на кожата ви и след време състоянието ви ще се влоши.
Мит: Използвайте само една марка козметични продукти.
Този мит за красота вероятно произлиза от козметичните производители, които искат да поддържат клиентите си лоялни към своята марката.
Мит: Не е нужно да използвате слънцезащитни кремове, ако стоите дълго навън в облачен ден.
Слънчевите UV-лъчи проникват и през облаците и могат да навредят на кожата ни.
Мит: Натуралните съставки не предизвикват алергии.
Независимо дали е натурална или химическа съставка, може да предизвика алергия.
Мит: Кафето и шоколадът водят до акне.
Ето и една друга гледна точка по този въпрос. Жените обикновено прекаляват с шоколада и сладкото, когато са подложени на стрес. А с шоколада, обикновено „върви” и кафето. Така може би причината за пъпките е стресът, а не кафето и шоколадът. Отдавна е известно, че стресът е рисков фактор за кожата и може да доведе до много видове обриви по лицето и цялото тяло.
Мит: Мазната кожа не се нуждае от хидратация.
Някои хора смятат, че ако имат мазна кожа, не е нужно да я хидратират. Това не е така. Дори и най-мазната кожа се нуждае от допълнително хидратиране. Нивото на хидратация на кожата не е свързано с омазняването й. Статистиката показва, че 78% от хората с мазна кожа трябва да се справят с проблема дехидратация.
Ето защо е от съществено значение за хората с мазна кожа да използват козметика, която ще регулира производството на себум и също така ще поддържа кожата хидратирана.
Мит: Честото сресване на косата я накъсва.
Косата трябва да се сресва 3 пъти всеки ден и то с подходяща за нея четка или гребен. И това не я накъсва. По-скоро обратното. Когато съчетаете това с консумирането на достатъчно плодове и зеленчуци, богати на витамини, не би трябвало да имате проблем. Не забравяйте и да правите маски на косата си.
Единственият начин да разберете кой съвет е подходящ за вас и кой не е, е да го изпробвате и да видите резултата.
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към този материал !