Бъдни вечер

24.12.2008 11:40 | Видян 1910 пъти | Гласували 1

Бъдни вечер

На 24 декември е Вечерта преди Рождество Христово или Бъдни вечер. Наричат я още Малка Коледа, Кадена вечер, Вечерня, Неядка - вечерта срещу Коледа, когато цялото семейство се събира на тържествена вечеря.

Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището, но и на починалите предци-родственици, които също се считат за част от семейството. По стара традиция, преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник - специално отсечено дъбово или крушово дърво, което трябва да гори през цялата нощ.

Празничната трапеза се нарежда върху слама на земята. Стремежът е на нея да има от всичко, което се произвежда в стопанството. На нея трябва да има 7, 9 или 11 постни ястия: варен фасул, пълнени с ориз чушки или сарми, варено жито, тиквеник, ошаф, чесън, мед, орехи, жито, плодове, обреден хляб (боговица, богова пита, богов кравай, благословник), баница, зелник. Вечерята започва с прекадяването на цялата къща - да се прогонят злите духове. След прекадяването на трапезата се пристъпва към произнасянето на благословиите и благопожеланията. Когато се разчупи погачата, първото парче се нарича на умрелите и се оставя на иконата, следващите се раздават по съответния ред на всеки член от семейството и на домашните животни. Лъжичка от житото се хвърля в огъня с наричания за здраве и берекет. Обичаят повелява да не се става по време на яденето. Всички стават заедно, за да е плодовито житото. Трапезата не се прибира.
Вярва се, че починалите идват да вечерят и да се погрижат за благополучието на живите. Първият залък от погачата се запазва. Момите го слагат под възглавницата си, за да сънуват за кого ще се омъжат. На когото се падне парата от питата, от здраве и успех няма да се отърве. Когато настъпи полунощ и Коледа, тогава ще се роди Христос и тръгват коледарите.

Според традицията коледарите са само момци, които са готови за женене. Коледарите се предвождат от станеник. Той изрича благословия, предназначена за семейството и къщата; после дружината изпява песни и за всеки един поотделно. Стопаните даряват богато коледарската дружина — колаци, дребни пари, месо, сланина, брашно, боб, лук, вино и орехи.

Празничната атмосфера от Бъдни вечер се преливала в нощната Коледа. Коледарите обикалят домовете и благославят техните стопани. Те обхождат домовете на групи, като тръгват винаги в източна посока. Във всеки дом изпълняват песни за прослава на стопаните и благопожелание. Това е традицията, която се спазва в трапезата в желанието да се събере семейството, но в нашия променен и противоречив свят дали ще бъдем изпълнени със светли мисли? Да почувстваме едно ново начало като стремеж към доброто -заслужава си.

автор: СЛАВА

Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Римска Коледа 2: Фото на деня

Най-красивата Коледна украса в Рим е на ларго Голдони и...

Какво носи 2025 г. на всяка зодия:...

2025 г. бележи началото на онова, което чакаме като Ера...

Няма коментари към тази новина !