БелеНЕ или БелеДА

23.01.2013 09:15 | Видян 5714 пъти | Гласували 1

БелеНЕ или БелеДА

Преди да решите, прочетете историята и актуалностите за ядрената енергия. Това – да, това – не! Така се наричаше една класация на националното радио във времето на соца. Сетих се за нея покрай играта на думи БеляНЕ, както се нарича един от инициативните комитети за първия демократичен референдум в България.

Наричаме го така, понеже този от 1946 г., решил дали да имаме република или монархия, въпреки убедителния си резултат, и до днес не е придзнат та царското семейство. С обяснението, изречено от един от князете. Той изтъква сериозен мотив – България в онази година е под окупация,пише Супер 19'.

В нея има съветско и англо-американско военно присъствие. Апропо, смятат ли се днешните американски бази у нас, които се разширяват в навечерието на нова война в Близкия Изток, в която ни забъркват за военна окупация?

Не броим за демократичен и референдума на Бай Тошо за изработената от него нова Конституция от 1971 г. Трудно е човек да нарече демократично нещо, което съдържа Член Първи. За по-младите – този член узаконяваше ръководната роля на партията.

Според междинния доклад на специалната парламентарна комисия за централата Белене, наричана още Комисията АнтиБелене, най-меродавна за цената на грандиозния индустриален проект била оценката на изгонения от нас чужд инвеститор – немския концерн РВЕ. Та според RWE: българският дял от 51% излиза 2,8 млрд. евро.

Това е нещо като 5 или 6-годишния добив на злато от находището в Челопеч. Според Комитета БеляНЕ на Мария Капон цената е 23418 лв. на човек или нещо като 15 милиарда евро за 100% от АЕЦ Белене. Това е малко повече от правителствена оценка, която е 10 милиарда евро за целия проект или 5 за нашата половина.

Руската страна дава друга цена – 6,3 млрд евро за сто процента от централата или 3,16 млрд. евро за българския дял.  Между 5 и 6 милиарда смятат ескалацията върху договорената от тях цена БСП – в споразумението им с братушките от преди 5 години чистата сума е 3,93 млрд. евро за 100% от АЕЦ Белене или 2 млрд. евро за българския дял.

Накрая да споменем и преценката на доведените от правителството индийци, които бяха представини като американски частни инвеститори. Те пък говореха за 8 милиарда долара, което е нещо като 6 и половина милиарда евро за цялата централа.

Вие избрете на кого да вярвате. Ние ви излагаме всичките позиции и разказваме пълната световна и българска история на АЕЦ-ите.

Четете продължението и мислете как да гласувате на 27 януари – в самия край на тази седмица, пише още Супер 19'.

продължи >>

Етикети: , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Филмът Децата на Дунав на журналиста...

Филмът на Българската национална телевизия – „Децата на...

Истината за бебето, което чака Крисия

Певицата Крисия Тодорова, която стана едно от любимите...

Няма коментари към тази новина !