Почина съоснователят на Apple Стив Джобс
06.10.2011 10:00 | Видян 3562 пъти
„С дълбока скръб съобщаваме, че Стив Джобс почина днес“, се казва в кратко комюнике на административния съвет на компанията. Стив Джобс страдаше от няколко години от тежки здравословни проблеми, които го накараха на 24 август да напусне поста си и да се оттегли.
Починалият на 56-годишна възраст Стив Джобс бе емблематична фигура за Силиконовата долина и бе в основата на някои от най-известните продукти на Apple. Той стои зад успеха на персоналните компютри „Macintosh“, на преносимите MP3 плейъри iPod, на смартфоните iPhone, на цифровите таблети iPad. През август той се оттегли не само от управлението, а и изцяло от дейността на фирмата, която стартира заедно със Стивън Возняк.
От компанията не дадоха никакви обяснения за неговото напускане, но се знаеше, че от години той има много тежки здравословни проблеми. Стив Джобс е роден на 24 февруари 1955 г. в Сан Франциско, Калифорния. Той е незаконороден син на Абдула Джандали (сириец по произход) и американката Джоан Симпсън и още като невръстно бебе е осиновен от Пол Джобс и Клара Джобс-Акопян. Като ученик Джобс посещава лекции на фирма-подизпълнител на „Хюлет Пакард“ в Пало Алто. Там бива нает като летен работник. Друг работник в тази фирма е Стивън Возняк. Няколко години по-късно, през 1976г. двамата основават Apple в гаража на Стив Джобс. Той е на 21, а Возняк, който все още работи за „Хюлет-Пакард“ – на 26 години. Следва успеха на персоналните компютри „Macintosh“ /по името на любимия сорт ябълка на Джобс/. Вътрешни разногласия в компанията правят така, че на 12 септември 1985 г. Джобс окончателно напуска „Apple“.
През 1986 година Джобс заедно с Едуин Кетмул основават компанията „Пиксар“ („Pixar“), занимаваща се с компютърни анимации. Тя се ражда, когато Джобс откупува графично студио на Джордж Лукас за 10 млн. долара. През последните години „Пиксар“ е доста известна благодарение на филмите си „Играта на играчки“, „Търсенето на Немо“ и „Феноменалните“. След това новите му проекти са свързани най-вече със софтуерната индустрия, като компанията, която основава през 1989 г. се нарича „Next“.Джобс осъзнава, че не може да направи революция в хардуера и затова насочва всичките си усилия към софтуера. Въпреки сравнително големите успехи на Джобс с „Next“, компанията не става един от големите играчи в компютърния бизнес. Но такъв играч си остава „Apple“ и те купуват „NeXT“ през 1996 за сумата от 402 милиона долара, като по този начин връщат Джобс в компанията, която той сам основава.
През 2004г. Джобс се лекува от рак на панкреаса, а през 2009 му правят трансплантация на черен дроб. На 17 януари тази година Джобс си взе отпуска за неопределен период от време, но не обясни заради какъв здравословен проблем. Стив Джобс бе заместен като генерален директор на корпорацията от втория човек в нейната йерархия – операционният директор Тим Кук.
Влиянието на съоснователя на Apple Стив Джобс върху света, ще се усеща с поколения, каза президентът на „Майкрософт“ Бил Гейтс във връзка с новината за неговата смърт. Той заяви, че за него е била извънредно висока чест да го познава. „Стив и аз се срещнахме преди 30 години и бяхме колеги, конкуренти и приятели през повече от половината на нашия живот“, каза той и добави, че е истински натъжен от новината за неговата смърт. „Светът рядко вижда някой, който е имал толкова голямо влияние като това на Стив, ефекта от което ще се усеща от много от следващите поколения“, каза той в изявление, цитирано на сайта на „Уолстрийт джърнъл“. За онези, които имаха късмета да работят с него, това бе една огромна чест. Стив ще ми липсва страшно много“, добави той.
Президентът на САЩ Барак Обама отдаде почит пред смъртта на основателя на Apple Стив Джобс, като го нарече един от най-големите американски новатори. Създавайки една от най-проспериращите компании на планетата, тръгвайки от един гараж, той бе истински пример за американската находчивост. Обама изрази силната си тъга заради смъртта на Джобс и поднесе своите съболезнования на близките му. Кметът на Ню Йорк и основател на агенцията за финансови новини „Блумбърг“, Майкъл Блумбърг го сравни с учени като Албърт Айнщайн и Томас Едисън. „Тази вечер Америка изгуби гений, за когото ще си спомня като за Едисън и Айнщайн и чиито идеи ще влияят на света в продължение на няколко поколения“, каза Блумбърг в комюнике. „В продължение на 40 години Стив Джобс виждаше бъдещето и го караше да се ражда, много преди повечето от хората да успеят да видят хоризонта“, каза нюйоркският кмет. „Страстната вяра на Стив в силата на технологиите за промяната на начина ни на живот, ни донесе повече от многофункционални телефони и таблети iPad – тя ни донесе знание и сила, които са на път да променят лицето на цивилизацията“, каза Блумбърг.
НАЙ-НОВИ
И ДА, И НЕ! Ralph Coffee в Сингапур,...
Няма по-модна, по-хай, по-хитова верига кафенета в света...
Тайната на срамежливите дървета
Чували ли сте за така наречените срамежливи дървета?...
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !