Тактически турникет + ръкавици: Винаги под ръка за първа помощ

12.05.2025 13:53 | Видян 1214 пъти | Гласували 1

Тактически турникет + ръкавици: Винаги под ръка за първа помощ

Възможността да се наложи да окажем първа помощ на себе си или на друг човек съществува във всеки момент. В ежедневието ни дебнат множество неочаквани инциденти, за които трябва да бъдем подготвени, дори без дори да подозираме. На практика обаче, малцина разполагат с необходимите знания и умения, за да реагират адекватно.

По тази причина Сдружение „Екопрограма” организира серия от обучения за младите, в рамките на проекта „Предай доброто!”* под надслов: "Как да помагаме при бедствия и как да се предпазим при пожар". Те са водени от един най-известните доброволци у нас Лазар Радков и екипа на „Спасителен клуб за бъдеще”.

Финалното обучение в рамките на „Предй доброто!” се проведе в Хасково и беше насочено към млади доброволци, които придобиха ценни умения за справяне в критични ситуации и спасяване на човешки живот. Основната цел беше да ги подготви за бърза и адекватна реакция при извънредни обстоятелства, като същевременно се повиши тяхната лична сигурност. Обучението обхвана основни принципи на поведение при природни бедствия като земетресения, наводнения и пожари, съдържанието на аварийна раница, оказване на първа долекарска помощ и разпознаване на потенциални заплахи. След теоретичната част участниците приложиха знанията си в практическа симулация и вече са подготвени да действат ефективно при нужда.

Едно от нещата, които ВСЕКИ е желателно да има под ръка е т.нар. тактически ТУРНИКЕТ за първа (долекарска) помощ. Най-общо казано той представлява стегната лента, която се използва за спиране на притока на кръв към раната, за да бъде овладяно кървенето след нараняване на крайник. В най-подходящия случай турникетите трябва да бъдат използвани само от лица, които са обучени за оказване на първа помощ при спешни случаи.

Сценариите за спешни случаи, които биха могли да изискват от лице без подготовка да използва турникет, включват автомобилни инциденти, огнестрелни рани, дълбоки порязвания или травма на крайник. Повечето хора никога няма да се окажат в ситуация, изискваща използването на турникет. Въпреки това при попадане в такава ситуация, знанието как правилно да бъде използван турникет може потенциално да спаси живота на пострадалия човек.

Търникетът може да се монтира и демонтира при нужда и  с една ръка при  указване в критичен момента на първа (долекарска) помощ. Това много важен момент за  спасяване на човешки живот. Можете да го използвате върху себе си или на друг ранен човек. Желателно е да бъде част от личния ви медицински пакет, както и задължителен елемент от тактическата екипировка .

Дори когато турникет бъде използван правилно, усложненията от неговото прилагане могат да доведат до сериозно увреждане на тъканите. Въпреки това, при тежко кървене и спешни случаи, които са на живот или смърт, правилното използване на турникет е ефективен начин за спиране на кървенето и стабилизиране на пострадалия, докато не получи подходяща медицинска помощ.


За да спрете кървенето в екстремна ситуация, можете да използвате импровизиран турникет, изработен от подходящи материали. Това може да бъде колан, ремък, въже, велосипедна камера и т.н. За разлика от съвременните тактически турникети, импровизираните устройства са по-трудни за използване, а без подходящи умения могат да бъдат дори опасни за здравето ви.

Изследванията показват, че импровизираните турникети са ефективни до 60% от случаите. Макар че това може да не звучи успокояващо, стига да са налични необходимите материалии знания за правилно използване на импровизиран турникет в спешна ситуация, всеки опит за спиране на кървенето вероятно ще бъде по-добър от това да не бъде предприето никакво действие.

За да бъде сглобен импровизиран турникет, са необходими две части: кърпа или превръзка и предмет, който може да бъде използван като лебедка, например пръчка, молив, химикалка или друг дълъг, гладък предмет. Други предмети, които е възможно да бъдат под ръка и които може да бъдат използвани, включват колани, ризи или кърпи.

В извънредни ситуации и особено такива, които включват телесни течности като кръв, не бива да бъде забравяно прилагането на универсални предпазни мерки. При отворени рани е важно да се минимализира риска от инфекция между пострадалия и оказващия помощ. Не влизайте в директен контакт с кръв или други телесни течности на пострадалия.  Затова в себе си трябва да имаме и чифт РЪКАВИЦИ, които се продават във всяка аптека.При наличие на лични предпазни средства, като ръкавиците, е необходимо да бъдат сложени, преди започването на оказване на първа помощ.

Ако е възможно, измийте ръцете си с топла вода и течен сапун непосредствено преди и след оказване на първа помощ. Ако няма вода и сапун могат да бъдат използвани алкохол – съдържащи препарати за дезинфекция на ръце. Където е възможно използвайте ръкавици за еднократна употреба. Ако няма ръкавици, измивайте си ръцете колкото често можете да го направите. Можете също да използвате и найлонов плик за да предпазите ръцете си.  

*Проектът "Предай доброто!" на Сдружение "Екопрограма" се осъществява с подкрепата на Министерството на младежта и спорта по Националната програма за изпълнение на младежки дейности по чл.10а от Закона за хазарта (2023-2025). (НПИМД-ТО1-О-022/2024, Договор № 25-00-63/22.11.2024г.)

автор: СЛАВА

Етикети: , , , , , , , , , , , , , , , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Тактически турникет + ръкавици:...

Възможността да се наложи да окажем първа помощ на себе...

Колко кафета са макс на ден и кои...

Колко кафета са макс на ден и кои други напитки и храни...

Няма коментари към тази новина !