Римска Германѝя под сталински санаториум и Рилските езера: Тайната на Сапарева баня
15.04.2025 10:34 | Видян 251 пъти

Антична и късноантична крепост Германѝя е търсене още от Иречек след освобождението, но е намерена при строежа на открития преди 70 години санаториум в стил Сталинска класика в Сапарева баня, спакурорт на 80 км – няма и час с кола от София. Поради тази тайна и супер многото туристически магнити наоколо избрахме да включим това място в поредицата ни за интересни български дестинации за българските туристи, която публикуваме преди каскадата от пролетни празници – от петък чак до 24 май.
Също като София, и този град възниква покрай минералните извори – тукашните са най-горещите не само у нас, но и в Европа, като дори качиха градусите си преди 3 г. с 1 – до 104, по данни на кмета пред 19 минути.
Античната Германѝя е разположена в подножието на северните склонове на Рила, до левия бряг на река Валявица, приток на река Джерман, чието название – както се сещаме, произлиза от името на римския град. Намира се на около 300 m североизточно от минералните извори при сегашната баня. Името Германѝя има тракийски произход. В превод то означава „горещ извор”. Ударението пада върху сричката “ни” -името на крепостта се произнася Германúя! При Византия Юстиниян I е наредил да бъдат поправени крепостните стени на редица селища във Вътрешна Дакия, включително и Германѝя. Името отново се среща в хрисовула от 1019 г. на император Василий II.
От него научаваме, че Германѝя е в епархия под юрисдикцията на велбъждкия епископ. Последното написано сведение за Германѝя е на арабския пътешественик Идриси от XII в. Той описва Германѝя като красив град, обкръжен от лозя и обработвани полета. През 1959 г. при нови строителни мероприятия е открита западната порта (която може да се види в основи спокойно и днес в двора на санаториума, чието гръмко название е Специализирана болница за рехабилитация) и част от западната крепостна стена. Разчистена е и втора крепостна стена, която затваря портата през VI в. Източно от южната кула на портата е разкрита сграда.
Във всеки случай, през 198-199 г. cohors II Lucensium вече е предислоцирана в Германѝя. Присъствието на кохортата тук е свързано с охраната на пътищата, преминаващи от Сердика по долината на река Струма. Сведенията си дължим на откритите в близост до минералните извори пет цели и четири фрагмента от оброчни плочки. Те са част от епиграфския архив на местното светилище, вероятно посветено на бога-целител Асклепий.
Вратите на Германѝя са били двукрили. Входовете са настлани с правоъгълни плочи от камък. При южната порта върху каменния праг личат коловози, по които са се движели коли с товари. Построяването на крепостта се свързва с времето на управлението на император Септимий Север (193-211 г.), но по- вероятно в края на II в. когато в Германѝя е дислоцирана cohors II Lucensium. Голяма част от Германѝя днес попада под санаториума в Сапарева баня. Ученият Теофил Иванов водеше упорита и дългогодишна борба да спаси много от площта на Германѝя в полза на мащабни археологически разкопки, но уви- строителството на баните унищожи една голяма част от останките и молбите и усилията на археолозите останаха нечути и неразбрани.
Това, което посетителят може да види днес е обраслата източна порта, а и при малко късмет, ако влезе в балнеума и се поинтересува- един неподдържан и в много лошо състояние приземен етаж- мазе с фазерна врата, на която пише “музей”. Вътре, в пълния мрак, тръби, течове и боклуци, с придружител до Вас, ще видите как лежат безславно занемарени зидове, керамични фрагменти и долиуми на късноантична Германѝя. Цивилното селище, наследило лагера през късноантичната и ранновизантийската епохи е разположено в укрепената площ.
Познато ни е главно от археологическите проучвания на жилищни сгради в него (така споменатите зидове в мазето- музей). Късноантичните извори на Хиерокъл и Прокопий недвусмислено сочат Германѝя като един от петте града на провинция Вътрешна Дакия, заедно със Сердика (София) , Пауталия (Кюстендил), Наисос и Ремесиана.
Това, което е по-впечатляващо отнедобре запазените старини е базата на санаториума в Сапарева баня, недалеч от прочутия горещ фонтан на извора в самия център на града и модерните хотели около него. Болничното заведение е част от амбициозен проект, който се развива като уникална комбинация от качествена медицинска експертиза, изключителна комплексна грижа, умело използване на безценните природни ресурси от региона, и предлагане на широка гама от развлекателни дейности близо до природата. „Вярваме, че оздравителният процес се катализира от времето, което инвестираме в създаване на връзка с природата, и възможността да черпим от нейната енергия”, казват домакините.
В непосредствено съседство до болницата са на разположение три открити басейна, част от минерален комплекс Плажъ”, а от 2023г е създаден и 7 Lakes Camping – модерен къмпинг от висок клас.
Той пък носи името на Седемте рилски езера, до които се стига пеша или с лифт нагоре в най-високата ни планина Рила, в чието подножие се намира Сапарева баня.
Освен за туризъм като една от най-популярните природни атракции на България, тази зона е известна и по целия свят с един от най-интересните фестивали на планетата – Паневритмията на Бялото братство на дъновистите, който събира всяка лято за период от месец до 3 дни посветени в тайнството на тази международна общност.
Иначе терапевтичните зали на санаториума в Сапарева Баня се обновяват поетапно за да отговарят на всички съвременни изисквания за комфорт и ефикасност:
· Два вътрешни лечебни басейна с минерална вода;
· Шест тангентора;
· Четири масажни кабинета;
· Физиотерапевтична зала;
· Кабинет за луголечение;
· Кабинет по кинезитерапия и калолечение.
Михаил Първанов


свързани новини
Авто-ретро музей със 111-г= кола и джип-лимузина на Живков в Капатово:Тайна между Сандански и Мелник
Истински козунак в Етър край морето, кръстен на храст и скалите 3-ма братя: Тайната на Айтос
Къде е българският Мадам Тюсо: Тайната на В.Търново
Музей на коня и първата резиденция, където е подписано Съединението, със сабята на Батенберг
НАЙ-НОВИ
Всички артефакти от изложбата ни в...
Всички артефакти от изложбата ни в САЩ вече са в родните...
БФ Борба освободи националните треньори
Управителният съвет на Българската федерация по борба...
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !