Защо 1г. кметът кри това: Общински съветник (Видео)
09.04.2025 11:34 | Видян 286 пъти

Ето защо една година не бяхме допускани в Завода за боклук на София!
Трудно се замитат под килима стотици тонове софийски боклук изсипван в земеделските площи до с. Яна на минути от София.
Хванахме ги. Това видео трябва да бъде гледано от институциите и гражданите на София.
Заводът е задръстен от боклук и грешни решения.
Поредица от незаконни действия, последователно прикривани или подкрепяни от ръководството на Столична община.
Фактите:
София има завод за боклук. Той приема отпадъка, който камионите събират по кварталите. След постъпването на боклука в завода, той се сортира на полезни и продаваеми материали — стъкло, пластмаса, алуминий (кенчета), хартия, черни и цветни метали. От тези суровини София печели, като ги продава.
Останалият отпадък се компресира и суши, превръщайки се в РДФ гориво — ресурс, който в цяла Европа и по света се използва за изгаряне с цел производство на топлинна и електрическа енергия. В София тази последна фаза от процеса не се реализира поради редица спекулации, което поставя града в неизгодната позиция да зависи от циментови заводи и/или бъдещи частни РДФ инсталации.
Така или иначе, София произвежда РДФ, който трябва да бъде сух, за да има интерес към него, тъй като клетките за депониране (заравяне на отпадък) са ограничени. Когато заводът произведе РДФ, той трябва да бъде транспортиран за оползотворяване (изгаряне) в съответния завод, с който има договор.
Какво се случи през последната седмица:
В понеделник (31 март) група общински съветници от всички политически групи посетихме завода за проверка, след като повече от година кметът на София отказваше достъп, което допълнително будеше безпокойство и съмнение у нас. При посещението съмненията ни се потвърдиха. Освен дребни битови нередности, открихме и незаконно сметище в земеделски земи извън оградата на завода, създадено от самото му ръководство или минимум с негово съгласие.
Ден по-късно открихме второ незаконно сметище. И двете са разположени под електропровод, което е в нарушение на чл. 14, ал. 1, т. 5 от Наредбата за сервитутите на енергийните обекти:
"В сервитутната зона на енергиен обект за производство, пренос, разпределение и преобразуване на електрическата енергия не се допуска складиране на отпадъци и материали." (Помните ли края на 2019г. как се запалиха едни нерегламентирано складирани боклуци под магистрала Струма, явно не са взети поуки)
И това не е всичко.
По всички вътрешни артерии на завода – улици, тротоари – има стотици бали готов РДФ. Получихме уверение, че той се извозва своевременно от транспортни фирми. Но изразяваме съмнение, тъй като когато РДФ стои на открито под дъжд седмици наред, неговите свойства се променят – калоричността му пада, влагата се повишава и той става неизползваем. Дори не засагам темата, че при влажност около 15-20%, при излагане на дъжд влажността може да стигне 50% и София и софиянци да са ви нелепата ситуация плащайки на тон, да плащат да транспортираме до заводите софийски дъжд (когато тези количества са обилно напоени)
В незаконно сметище №1 установихме, че около 1/3 от стотиците тонове натрупани отпадъци са отново компресиран РДФ.
В калта, но РДФ.
Наблюденията ни, които продължават всеки ден от 31 март до днес, показват следните нарушения:
1. Нерегламентирани сметища в земеделски земи;
2. Сметища под далекопроводи;
3. РДФ се раздробява след завършен производствен процес и се депонира (заравя), от което и държавата губи пари и е нередно, защото както обясних би следвало да се транспортита за оползотворяване в циментовите заводи.
4. Клетки 1 и 2 за депониране, които в първите кадри, които имаме са рекултивирани, посипани със земна маса и затревени, биват отново използвани за депониране на отпадък. Неправомерно.
5. От незаконно сметище №2 се товарят отпадъци на камиони и се разтоварват вътре в завода, в клетките (също показваме кадри).
Заводът е пред колапс. Предполагам, че и служителите му също, защото са подложени на сериозен стрес заради месеци липса на организация от страна на ръководството и създалага се ситуация тази седмица да се наваксва поради грешни управленски решения.
Появяват се данни, че заводът с месеци не представя отчетите си в Министерството на екологията, криейки информация.
Излизат също така данни, че ценните суровини – цветни метали, черни метали, пластмаса, хартия, стъкло – не минават през финансова комисия и се продават по неясна процедура и на неизвестни цени, което нарушава общинската наредба, предвиждаща взаимен контрол. Това е прецедент.
Всичко, което видяхме тази седмица, е изключително тревожно.
На база на натрупаните данни и вероятни нарушения, е редно Кметът на София да отстрани директора на завода, да разпореди на ресорния заместник-кмет по екология да инициира пълномащабна проверка с участието на Министерството на екологията, Министерството на здравеопазването и Столична община, и да се решат проблемите, които очевидно са се натрупали през последната година и са замъглили обективната преценка на кмета. Ако изобщо е наясно какво се случва в СПТО.
Всяко бездействие или прикриване прави Кмета на София съучастник в тези нередности.
Уважаеми г-н Кмет,
Спестете си унижението да ви показваме всеки ден пълния провал, който се опитвате да овладеете на ръчно управление. Всеки прави грешки — управленски, кадрови. При вас вярно се събраха повече, но на всеки може да се случи да попадне на работа, от която хал хабер си няма. Лидирайте поне едно нещо, един мини процес, и възложете проверка от междуведомствена комисия, сформирана с ваша заповед.
Всяко друго действие в сегашната ситуация с боклука говори или за некомпетентност или буди съмнения за зависимости.
Стефан Марков, общински съветник


свързани новини
Ето го незаконното сметище на Терзиев, който твърди, че го няма: Видео на деня
Соф. боклукът гние на воля под дъжда, вместо да се преработва (ФОТОГАЛЕРИЯ)
НАЙ-НОВИ
Децата на Бил Гейтс ще наследят малко...
Технологичният магнат разкри, че децата му ще получат...
Jaguar XK120 OTS: още по-красив със...
В частен гараж бе забелязан един изключително...
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !