Как да нямаме семейни драми с коледните подаръци?
03.12.2024 11:04 | Видян 232 пъти
На старта на сезона на безкрайните празници между 6 декември и 7 януари често стават семейни драми заради коледните подаръци. Ето го лайфхака по тази актуална тема:
Изненадващо е колко интелигентни хора истински страдат, когато получат нежелан подарък. Или още повече - когато не получат желания. И какви дълбоки и дълготрайни проблеми могат да се получат заради нещо иначе толкова дребно.
Понеже познаваме българския характер, а той - напук на всички черни и бели петъци - повелява избор на всичко, в това число на коледни дарове, в последния момент, има време да задействаме любимата поговорка: "Човек, предупреден, наполовина е спасен".
Психолозите дават прост лайфхак:
Кажете си на този, от когото очаквате дадено нещо за празниците, какво точно желаете да получите.
Не разчитайте на намеци, хвърляне на особени погледи по витрини в компанията на човека, предаване на мисли по енергиен път, отваряне на чакрите и други номера, за да "дадете да се разбере" какво сте си намислили. И вече навити, напразно да храните надежди, за които само Вие подозирате.
А после, когато не се сбъднат, да образувате караници, кавги, скандали насред празниците и да заплашвате с вечна памет как може човек да не се сети при толкова много "знаци", които сте дали.
Проблемът си е лично във Вас и в никого другиго.
Ако пък сте в позицията на онзи, от когото повече се очаква нещо, не гадайте, не експериментирайте, а питайте от какво точно другият човек има нужда, какво ще го зарадва и даже откъде да го вземете.
Като си знаете човека насреща, по-добре не се правете на романтични, а или кажете точно какво желаете, или пък колко струва.
В даването на пари, вместо подарък, няма нищо неприлично и скандално.
Напротив, би могло да спести много мъки и разправии, които биха възникнали, поради неразбиране на конкретни нужди и щения. Ще спести също време и допълнителни средства да се набави бленуваната стока, а не погрешно взета, та да има мир.
Още повече, мъдрата народна традиция от времето преди да бъде превърната Коледа в маркетингов магнит №1 за годината, предвижда точно това. Имаме предвид така нареченото новогодишно "суровакане".
По същество то представлява точно това - който може повече, дава пари на другия, за да си купи нещо, което желае, а не нещо, което ние желаем от негово име и рискуваме да го поставим в неудобна ситуация. Както и да предизвикаме ненужно напрежение, като му го поднесем. А така да предизвикаме взаимни и дълго помнени обиди.
Пък, ако толкова много държите да се чувствате по детски, подредете под елхата взетото с кеша .Какво значение има кой точно го е сложил там?! Всички знаем, че Дядо Коледа няма и той също е маркетингов трик.
Михаил Първанов
свързани новини
Новите вълшебни думи „разрешавам” и „отменям”: Ключът към вътрешното ни спокойствие
Кой егоизъм е нарцисизъм, а кой е здравословен и как ги различаваме?
Отлагането е психосимптом или защо "по-добра версия на себе си" е лоша мантра
НАЙ-НОВИ
Документалният филм Майки на Бойко...
Новият документален филм на журналиста от Българската...
Кубрат Пулев срещу Махмуд Чар на 7...
bTV Media Group ще излъчи най-значимото боксово събитие...
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !