Защо другите ни вземат за лесни, надути, дръпнати?
18.08.2021 10:28 | Видян 1340 пъти
Много често ние не чувстваме себе си такива, каквито другите ни дават обратна връзка, че изглеждаме в очите им. Разбира се, възможно е това да се дължи на някакви повърхностни причини и „логични” техни изводи – примерно, човек е облечен подчертано добре или пристига със скъпа кола, което мнозина приемат за „надуване”, решават, че сме богати и оттам вероятно, че ще бъдем и „дръпнати”.
Това, разбира се, го има. Но обратната връзка за такива преднамерени представи за нас в по-дълбочинен план дава информация и за друго.
Означава, че ние си поставяме маски, когато общуваме с другите. И те възприемат тези маски, както ние – възможно е и неосъзнато, сме искали – като истинското ни лице.
Защо го правим, особено ако действително е несъзнателно/подсъзнателно, а не е игра от наша страна?
Защото сме имали нужда от психощит. И въпросната маска на „надутост”, „дръпнатост” е с цел да ни осигури защита от нещо, което чувстваме като своя слабост или нараняема зона – примерно неувереност,коплексираност, депресия...
Идеята ни, когато се защитаваме с този психощит е да ни пази от страхове – вродени и придобити, или поне другите да не разберат, че сме уязвими, при това лесно уязвими на дадени теми и места – нашите болеви точки.
свързани новини
Зеленажите са и UV-защита: босилек, спанак, айсберг вместо крем за изгаряне
Стабилният свят приключи, спасението е лично: независимо мислене и soft skills
Похвали се сам: отделя допамин и ставаш по-щастлив, а как се прави?
НАЙ-НОВИ
Смях: Сенсей - от японски - човек,...
Смях: Сенсей - от японски - човек, който оправя...
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !