Питагор и космологията на числата
15.10.2020 15:17 | Видян 1382 пъти
Питагор от Самос (ок. 570 – ок. 495 г. пр. н. е.) е древногръцки философ и математик, за когото е прието да се смята, че е първият, нарекъл себе си философ като разграничение от софистите. Той е основател на Питагорейския съюз – религиозно-философската школа питагореизъм, базирана върху убеждението, че душата е безсмъртна и способна на прераждане, а всяко събитие и явление във Вселената може да бъде представено във вид на числа.
Питагорейството съзира символи и отношения навсякъде – най-вече в изкуствата, музиката, архитектурата, астрономията, и на тях именно се гради хармонията в света. Питагоровото идеалистично-мистично учение дава силен тласък върху развитието на древногръцката научна и философска мисъл и силно повлиява идеите на по-късни автори като Платон и Аристотел, а чрез тях предопределя развоя на цялата модерна западна философия.
Книгата „Питагор и космологията на числата“ представя биографията на мъдреца, подробен обзор на основните идеи, залегнали във философията му, както и полезни и интересни цитати за размисъл.
Ето някои от тях: Ако можеш да си орел, не се напъвай да си пръв сред гаргите, Безумният е известен с речта си, а мъдрият – с мълчанието, Великата наука да живееш щастливо е да живееш само в настоящето, Животът е като публично зрелище и често най-лошите хора заемат най-добрите места, Има три реални заплахи за човечеството: материализмът на учените, невежеството на свещениците и хаосът на демокрацията, Ласкателството е като нарисувано оръжие – привидно хубаво, а полза – никаква, Лошите надежди, както лошите водачи, ни водят до лоши дела.
НАЙ-НОВИ
Рекордна година за България по брой...
България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !