Най-старият манастир в Европа със специална отбивка от АМ Тракия и чудни изби наоколо
08.09.2020 09:43 | Видян 1257 пъти
Министърът М. Николова заговори за богатството, което имаме за поклоннически туризъм и наистина ще се учудите колко много от уникалните ни манастири не познавате, а си заслужава да посетите.
Учените още спорят дали ротондата „Свети Георги” между президенството и бившия хотел „Шератон” в столицата или черквата „Света София”, базиликата на най-високото място в милионния град, е най-старият действащ храм в Европа. И двете най-вероятно датират от Сердикийския събор от 343-344 г., когато в днешната българска столица се събира елитът на християнството, поради което „конгресът” е титулован Вселенски.
Един от „делегатите” е обявеният впоследствие за светец Атанасий, идващ от най-културния град на онази епоха Александрия в сегашен Египет. За своето време той е не турист, а направо сериозен пътешественик. Със сигурност, един от първопроходците на онова, което днес наричаме поклоннически туризъм.
На връщане от Сердика – днес София, той се влюбва в една местност – в сегашната южна България, между Димитровград и Чирпан. Там е през 344 г. Отдава се на пост и молитва в една пещера. И когато приключва периодът на пречистване за него, решава да основе манастир.
Мястото и близкото село днес са наричани Златна ливада, а за щастие едва не бяха унищожени заради изкопи за добиване на индустриални ресурси преди няколко години.
Разбира се, през тези дълги почти 18 столетия оттогава светата обител преживява различни периоди. Но съществува и до днес. Нещо повече. От минаващата наблизо магистрала Тракия има направена специална асфалтова отбивка, което прави
бързо достъпно за стигане от големите градове като София, Пловдив и Бургас това уникално място, където есента е на път да се възцари в цялата си прелест.
Въпреки че на Свети Атанасий е посветен отминалия на 18 януари празник, от който се смята, че студените месеци преливат в топлите, манастирът го чества на 2 май – у нас празнуван като деня на Св. Борис Михаил Покръстител. Не е нужно да чакате чак дотогова. Използвайте за повод уикендите, особено дългия около 22 септември, за да видите светата обител.
Наоколо ще намерите чудесни изби, където червеното вино е фирмено, въпреки че още не му е сезонът, но има и чудно розе, понеже казват, че чисто лозарски това кътче има почвите и слънчевото греене, характерни за Южна Франция.
свързани новини
Лили дарява пенсията си на Самоковския манастир
НАЙ-НОВИ
Рекордна година за България по брой...
България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !