Над 80% ще е спадът на чуждестранните туристи това лято по българското Черноморие. И през втората половина на юли голяма част от хотелите в морските курорти остават затворени, а тези, които посрещат летовници, са с до 30% заетост. Туроператори и хотелиери алармират за масово освобождаване на персонал в туризма заради несбъдналото се възстановяване на летния сезон след удара на COVID-пандемията.
Информацията за проваления туристически сезон се потвърждава и от данните за чартърните полети. В момента на летище Бургас с такива полети пристигат туристи основно от 4 държава - Германия, Полша, Чехия и Нидерландия. Последната обаче извади на 16 юли България от списъка на безопасните за пътуване дестинации и въведе 14-дневна карантина за пристигащите от нашата страна. Това означава, че чартърите от Нидерландия ще секнат за неопределено време. Няма ги организираните полети от Великобритания, която по брой на туристите до миналата година се нареждаше на второ място след Германия, нито тези от други големи пазари като Русия, Беларус, Израел и скандинавските страни.
Това лято на летище Бургас са кацнали само 203 самолета с организирани туристи, докато миналата година само през юни са били 1950, а през юли и август - около 2800 месечно.
На летище Варна ситуацията е сходна - от първия чартър на 28 юни досега са осъществени само 99 полета (предимно от Германия и Полша). Други години в най-силните месеци на летище Варна чартърите са били по 1100.
На фона на тази статистика бомбастично звучат прогнозите на министъра на туризма Николина Ангелкова за 10 600 планирани полети от 25 юни до края на септември за летище Бургас и над 6400 за летище Варна. Освен това Ангелкова увери, че летният сезон може да бъде удължен до октомври. Туроператорските фирми са силно изненадани от тази розова картина, която е трудно постижима дори и в нормални времена.
По данни на двете морски летища планираните към момента чартърни полети с чуждестранни туристи за август са съответно 328 за Варна и 1116 за Бургас. Не е ясно колко от тях ще се осъществят, защото анулациите обикновено се обявяват 10 дни преди полета. Великобритания, дори и да възстанови чартърните си програми, е планирала символичен брой полети през август - 65. Същото важи и за руския пазар, от където са заявени около 200 туристически полета за август.
"Картината е изключително тревожна. Няма никаква яснота кога ще се отворим за туристи от трети държави. В момента по Южното Черноморие преобладава уикенд-туризма - почивки петък, събота и неделя. Не само българите, но и голяма част от чужденците, които пристигат с нискотарифните авикомпании, отсядат в къщи за гости и семейни хотели. При тази ситуация не може да спасим Сезон 2020", коментира пред БНР председателят на Бургаската туристическа камара Иван Иванов. Според него това лято на Южното Черноморие спадът от чуждестранни туристи ще бъде с 1.2 милиона души, което е с над 80%.
"Закъсняхме много с рекламирането на България през юни като страна с нисък дял заразени с коронавируса. Закъсняхме и с отворените чартърни коридори, утвърдени от английското правителство", казва Иванов. Той укорява Министерството на туризма, че не е направило достатъчно, за да изучава състоянието на водещи за нас пазари. "Например, за Русия единствено информация получаваме от туристическото аташе в Москва. Липсваше всякаква дипломация от страна на правителството. Турция, например, направи специална среща с посланиците на водещите туристически пазари", посочи Иванов.
Все още не е заработила и антикризната мярка от 35 евро държавна субсидия за всеки чуждестранен турист, пристигнал у нас с чартърен полет. Като законов текст тя бе приета в средата на юни, но до момента липсва поднормативния акт как ще се кандидатства за тази помощ и как ще се определя, на кого да бъде отпусната.
Снимка: Илияна Кирилова
Източник: Сега