Какво правим с времето в карантина
Преди утре да ви разкажем коя песен ви дава инфо колко време трябва да си миете ръцете със сапун, което е най-добрата
антивирусна терапия , днес все пак ще светнем с нашия
лайфхак феновете на дезинфектантите кои от тях работят. Тези гелове вече не са дефицитни, както бяха. Намират се и извън аптеките и дрогерииите.
Проблемът е, че не всички действат антивирусно, а някои просто вредят на кожата и могат да произведат сериозни алергии и автоимунни заболявания, освен че я изсушават и я състаряват. Да не говорим, че прекалената чистота способства за по-засилените атаки от бактерии. И така: работещият дезинфектант трябва да съдържа поне 60% етилов и над 75% изопропилов спирт.
Мит е, че всеки алкохол действа по този начин. Има и такива обаче - 70% е алкохолът в абсента - любимата напитка на Верлен, Рембо и другите знаменити поети преди век, век и нещо, но дезинфекция с него ще ви излезе доста скъпо. Много е важно да знаете следния лайфхак: преди да сложите на ръцете дезинфектант, избършете ги със салфетка добре, за да гарантирате, че ще има почистващ ефект, не само изсушаващ. Нека това да става всеки път, след като се докоснете до общодостъпна метална, пластмасова или стъклена повърхност: върху тях вирусът се задържа и до 3 дни.
Разбира се, той няма как да ви навреди, ако след това не пипате очите, устата или носа си. Можем да ви светнем и как да направите собствен наистина ефективен дезинфектант. Това, разбира се, могат да си позволят, и то най-добре не в домашни условия, влюбените в химията, защото ще знаят какво правят и то задължително далеч от деца.
Рецептата, препоръчана от руските експерти пред НТВ, е следната: 833 милилитра спирт 95%, 14 мл глицерин, 41 мл водород, 100 мл вода. Най-добре обаче използвайте готови санитайзери, като търсите такива, каквито ви препоръчахме по-горе.