Новият филм на Мариус открива Киномания 2019
17.09.2019 13:13 | Видян 1298 пъти
„За мен това е голяма чест, тъй като „Киномания“ е част от културната история на България. Щастлив съм, че в Асеновград играх „Черното пиле“ в неделя вечер – точно на 100-годишнината от рождението на писателя.
Изпълнявал съм над 120 пъти разказа
„Засукан свят“ в „Сътресение“, като всеки път го преоткривах. В един момент реших, че би било добре да превърна словото в образи, картини, светлина... Затворих за малко театралната страница и днес отварям кино пътека в живота си“, сподели Мариус на пресконференция по повод на събитието и разкри, че преди няколко години просто подхвърлил идеята на драматурга Емил Бонев, който след 2 месеца му представил готов сценарий. Минали обаче още над 2 години, докато режисьорът и операторът Иван Тонев преработят основата, за да стигнат до сегашния вид на творбата, чийто жанр те определят като българска приказка, за да не прибягват до по-претенциозното понятие магически реализъм.
Мариус е и в главната роля във филма, чието повествование тече в първо лице, а актрисата Ана Пападопулу, както „Монитор“ пръв писа, е в образа на неговата жена. Камен Донев и Виктория Колева се превъплъщават в майката и бащата. „Филмът е голямо предизвикателство от изобразителна гледна точка, защото Ани и Мариус трябваше да изиграят героите от техните 20 години до 60-70-годишни“, коментира Тонев. Продукцията е нискобюджетна и, макар и подкрепена от НФЦ, се е наложило екипът да инвестира значителна част от хонорарите си в нея, допълни той. „Подписвам се с цялото си сърце под този филм“, не скри вълнението си Мариус Куркински. Той вече има една игрална лента зад гърба си – „Дневникът на един луд“ (1997) по неговия едноименен моноспектакъл. В „Засукан свят“ Мариус е извел основна линия, която не съществува в оригинала. Посланието на творбата е свързано с основните човешки ценности, с екзистенциалния въпрос кои сме, има ли добро в злото, което понякога вършим, и обратното.
Мотото на „Киномания 2019“, номера на чието издание организаторите определят като „33 ½“, е „Гледай!“. То ще продължи до 22 ноември. Един от акцентите още в началото – на 17 ноември, е вечерта „Нарисувай ми тъга“, посветена на Тео Ушев. Тогава ще бъде показана анимацията „Четирите годишни времена“ по музика на Вивалди, създадена от 4-ма художници, един от които е и българинът. Ще бъде представена премиерно за страната ни и новата му анимация „Физика на тъгата“ по романа на Георги Господинов, която преди вечер получи едно от двете главни отличия на Кинофестивала в Торонто – специална награда почетен диплом.
Източник: Monitor
Снимка: Булфото
НАЙ-НОВИ
Рекордна година за България по брой...
България уверено върви към целта си в туризма за 2024 г....
коментари
- коментари
- напиши коментар
- изпрати на приятел
- гласувай
Няма коментари към тази новина !