профили

Борислав Михайлов

Рождена дата: 12.02.1963
Пол: Мъж

Борислав Михайлов е роден на 12 февруари 1963 г. Висок е 1,86 м. Второ поколение вратар, син на легендата на Левски Бисер Михайлов. Боби е капитан на Златното поколение на българския футбол, което спечели бронзовите медали на Мондиал 94. Неговата кариера започва в Левски, за да премине последователно през съставите на португалския Беленензес, френския Мюлуз, Ботев (Пловдив), английския Рединг, Славия и швейцарския Цюрих. Дебютира за националния отбор на 20-годишна възраст и се отказва след Евро 96. Освен триумфалното световно първенство през 1994 г, Михайлов участва и на Мондиал 86. Вратарят държи и рекорда за най-много участия с националната фланелка - 102 срещи. От 1995 г. той преминава в английския Рединг за цена от £800 000. Михайлов заема мястото на любимеца на отбора Шака Хислоп. В Славия играе през 1997/98 г. и за ФК Цюрих (Швейцария) през 1998/99 г. До голяма степен можем да кажем, че Борислав Михайлов бе ощетен от ФИФА, не попадайки в идеалния тим на световното в САЩ през 1994 година. Боби имаше някои уникални намеси, като бе истинска стена в най-големите мачове на националите по американските терени. Всички помним, че започнахме трагично срещу Нигерия с 0:3,  но после обаче отборът на Димитър Пенев намери себе си и достигна до подножието на самия световен финал. Във втория мач срещу гърците Михайлов нямаше кой знае колко работа, а важното свършиха нападателите. Срещу Аржентина капитанът на националите не трепна пред нито един шут на световните вицешампиони, за да дойде най-великият мач в кариерата на славния ни вратар - осминафиналът с Мексико на "Джайънтс Стейдиъм" в Ню Джърси. Всички съвременници на този мач едва ли някога ще забравят спасените от Боби дузпи на Марселиньо Бернал и Хорхе Родригес, както и коментара "Този фантастичен, този невероятен Боби Михайлов, поставя за втори пореден път мексиканците на колене...", който няколко дни не спря да се върти по националната телевизия. Наистина паметен мач с прекрасни намеси на нашия вратар. И на четвъртфинала Боби имаше уникални спасявания. През първото полувреме Михайлов улови убийствен удар с глава на Юрген Клинсман, а след почивката майсторски с една ръка изби от горния ъгъл коварен удар на Томас Хеслер. След най-великата победа в историята на националния тим на полуфинала ни чакаше Италия. Няма да се спираме на неотсъдената дузпа за нашите, а само ще споменем, че "Скуадра адзура" направи изключителен първи половин час и само невероятните намеси на Боби и гредата при един шут на Албертини ни спастиха от голям пасив в резултата. Все пак вратарят ни нямаше какво да направи при двата пронизващи удара на Роберто Баджо, но и представянето му в мача с италианците може да се оцени като прекрасно. Едва в мача за трето и четвърто място Михайлов имаше слаби изяви, но този двубой нямаше никакво значение за нас, с оглед на факта, че за първи и единствен път ФИФА бе решила да даде бронзови медали и на двата загубили полуфиналиста.Боби Михайлов има 102 мача за националния отбор, от които 60 като капитан (и двете постижения са рекордни за България). Дебютира на 4 май 1983 г. срещу Куба в София (3:2), последен мач на 5 юни 1998 г. срещу Алжир (2:0) в София. Неговият мач № 100 е на 6 ноември 1996 г. срещу Саудитска Арабия, който загубихме с 0:1 като гост.