Манса Муса: Най-богатият човек, който някога е живял

11.03.2019 14:43 | Видян 783 пъти

Манса Муса: Най-богатият човек, който някога е живял

Основателят на Amazon Джеф Безос е най-богатият човек в света, според списъка на милиардерите на Forbes, публикуван тази седмица. С приблизително богатство от 131 млрд. долара, той е най-богатият човек в съвременната история. Но в никакъв случай не е най-богатият човек на всички времена.

Тази титла принадлежи на Манса Муса, западноафриканският владетел от 14-ти век, който е бил толкова богат, че щедрите му подаръци разбиват икономика на цяла страна.

"Съвременните разкази за богатството на Муса са толкова задъхани, че е почти невъзможно да се усети колко богат и могъщ е наистина той", каза за Би Би Си Рудолф Буч Уеър, доцент по история в Калифорнийския университет.

Манса Муса е "по-богат, отколкото всеки може да опише", пише Джейкъб Дейвидсън за африканския крал за Money.com през 2015 година.

През 2012 г. американският уебсайт Celebrity Net Worth оцени богатството му на 400 милиарда долара, но историците са съгласни, че неговото богатство е невъзможно да се установи на брой.

Манса Муса е роден през 1280 г. в семейство на владетелите. Неговият брат Манса Абу-Бакр управлявал империята до 1312 г., когато абдикирал, за да отиде на експедиция.

Според сирийския историк от 14-ти век Шибаб ал-Умари, Абу-Бакр е бил обсебен от Атлантическия океан и от това, което е отвъд него. Според съобщенията той е предприел експедиция с флот от 2000 кораба и хиляди мъже, жени и роби. Те отплавали, но никога не се върнали.

Някои, като покойния американски историк Иван Ван Сертима, приемат идеята, че са стигнали до Южна Америка. Но няма доказателства за това. Във всеки случай Манса Муса е наследил Малийска империя.

При неговото управление тя се увеличила значително. Той анексира 24 града, включително Тимбукту.

Кралството се простира на около 3 219 км, от Атлантическия океан до съвременния Нигер, като взима части от Сенегал, Мавритания, Мали, Буркина Фасо, Нигер, Гамбия, Гвинея-Бисау, Гвинея и Кот д'Ивоар.

Макар в империята на Мали да има толкова много злато, тя не била добре позната.

Това се променя, когато Манса Муса, благочестив мюсюлманин, решил да отиде на поклонение в Мека, минавайки през пустинята Сахара и Египет. Според съобщенията владетелят оставил Мали с керван от 60 000 души. Той взе целия си кралски двор и длъжностни лица, войници, гърци (търговци), търговци, камилски шофьори и 12 000 роби, както и дълъг влак от кози и овце за храна.

Градът се движи през пустинята. Цял един град, чиито жители, чак до робите, били облечени в дрехи в златен брокат и най-хубавата персийска коприна. Стотици камили били впрегнати, всяка камила носила стотици лири чисто злато.

Манса Муса оставил такова незабравимо впечатление в Кайро, че Ал-Умари, който посетил града 12 години след малийския цар, разказа колко високо са говорели за него жителите на Кайро.

Така разточително той раздавал злато в Кайро, че тримесечният му престой довел до рязко падане на цената на златото в региона за 10 години, разрушавайки икономиката. Американската технологична компания SmartAsset.com оценява, че поради обезценяването на златото, поклонението на Манса Муса е довело до около 1,5 млрд. долара икономически загуби в Близкия изток.

На връщане към дома Манса Муса отново минава през Египет и според някои се опитва да помогне на икономиката на страната, като изкарва част от златото от обращение, като го взема обратно на рентабилни лихвени проценти от египетските кредитори. Други казват, че е изхарчил толкова много, че изчерпил златото.

Освен че насърчава изкуствата и архитектурата, той финансира и литература и изгражда училища, библиотеки и джамии. Скоро Тимбукту се превърна в център на образованието и хората пътуваха от цял ​​свят, за да учат в университета Шанкоре.

Богатият владетел започва традицията на образованието в Западна Африка, въпреки че историята на неговата империя остава малко известна извън нея.

След смъртта на Манса Муса през 1337 г., на 57 г., империята е наследена от синовете му, които не могат да държат империята заедно. По-малките държави се отцепиха и империята се разпадна.

По-късното пристигане на европейците в региона бил последният гвоздей в ковчега на империята.


10-те най-богати мъже на всички времена (Източници: Money.com, Celebrity Net Worth):

 Манса Муса (1280-1337, цар на империята на Мали) богатство неизброимо
 Август Цезар (63 г. пр.н.е. - 14 г., римски император) $ 4.6 трлн.
 Zhao Xu (1048-1085, император Shenzong of Song в Китай) богатство неизброимо
 Акбар I (1542-1605, император на индийската династия Mughal) богатство неизброимо
 Андрю Карнеги (1835-1919, шотландско-американски индустриалец) 372 млрд. долара
 Джон Д. Рокфелер (1839-1937) американски бизнес магнат) 341 млрд. долара
 Николай Александрович Романов (1868-1918, цар на Русия) 300 млрд. долара
 Мир Осман Али Хан (1886-1967, индийски крал) 230 млрд. долара
 Уилям Завоевателят (1028-1087) $ 229.5 млрд
 Муамар Кадафи (1942-2011, дългогодишен владетел на Либия) 200 милиарда долара

автор: СЛАВА

Етикети: , ,
Добави в: Svejo.net svejo.net Facebook facebook.com

Огледало на войната в Темата на NOVA

Това е свят, който не познаваме. Далечно място, където...

Камелия Тодорова с Джо Кокър: Фотофакт

Камелия Тодорова с Джо Кокър: Фотофакт

Няма коментари към тази новина !